Language Switcher

VÍT VOJTA: ČÍNSKÝ SVĚT

Kniha Čínský svět nabízí osobitý pohled na kořeny čínské civilizace, autor je srovnává s vlastní kulturou a zprostředkovává vlastní zkušenosti ze současné Číny. Z neotřelých úhlů se dívá na moderní Čínu, provádí čtenáře čínským prostředím a pomáhá mu pochopit čínský svět a zorientovat se v jeho každodenních nástrahách.

Knihu je možné objednat u nás.


Autor o knize:
Čína přitahuje Západ od antiky, dlouhé tisíce let, čínština se zkoumala již za jezuitů, před pěti stoletími. Dychtivost po poznání Číny časem rostla, i když zájmem ponejvíce tendenčním. Lidská společnost je jako živočich obludných rozměrů, žije pouze tepem své doby a přítomných „módních vln“.


Vnímání jiné kultury se blíží pozorování ledovce. Je z něj vidět jen pohledová strana, co ční nad vodu. Viditelné se zdá poznatelným, ostré hrany dráždí zrak, celková velikost a hloubka je netušená. Mediální zpravodajství upozorňuje hlavně na „ostré hrany“ cizích kultur, u Číny se zabírá ponejvíce rozdílnost „lidských práv“, problém Tibetu a sekty Falungong. Vysoká sledovanost potřebuje dynamiku a napětí, musí v něm „téci hodně krve“. Pouští se zpráva s atraktivním titulem, pak hned střih jinam. Nepřemýšlet! To nechte jiným!


V popředí lidských hodnot je ale vůle k vlastnímu dumání, ochota naslouchat a diskutovat. Cílem bytí je snad i zrání k moudrosti, dané hájením vlastní mysli a dosahováním vstřícnosti, která harmonizuje vzdálené kultury, skupiny a jednotlivce. Moudrost, co je zralá, se ani sterým opakováním nenechá natlačit do krajností a povrchních postojů. Zralá moudrost se nesníží ke kamenování cizího, jiného a zdánlivě nepatřičného.
Léta jsem pracoval na nalézání základních kamenů čínské kultury. Bylo to, jako bych v hlubokých vodách objevoval onu, „z ledovce západní civilizace“, neviděnou část „čínské kry“. Čím hlouběji jdeme, tím odlišnější tvary nalézáme. Avšak nejhlouběji, v úplném základě, jako by byl lidský svět zase jen jeden.


Proto je tu Čínský svět, kniha o viditelných i neviděných dílech čínské civilizace. Píše se v ní více než jen o ostrých hranách, píše spíše o tom, co je pod pohledovou stranou a z čeho to vše vyrostlo.


Přeji čtenářům mnoho času ke čtení a přemýšlení. Mějte širokou cestu mysli a srdce!


Vít Vojta, podzim 2011WORKSHOPY

Interaktivní diskuse pro Vaše zaměstnance a management pracující a komunikující s Čínou

více zde...

ODPOVĚDI

Jak se vyvarovat obchodním podvodům?

více zde..